“Dronlar vasitəsilə multispektral görüntü və bitki örtüyü indeksinin müəyyən edilməsi” pilot layihəsi ilə bağlı Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərinə səfər keçirilib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, Ankara Universiteti və Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə əməkdaşlığı ilə pilotsuz uçuş aparatlarının aqrar sahədə tətbiqinə dair “Dronlar vasitəsilə multispektral görüntü və bitki örtüyü indeksinin müəyyən edilməsi” pilot layihəsi həyata keçirilir.
Sözügedən layihə üzrə “Sapmaz Havacılık və İleri Teknolojiler” şirkətinin dəvəti əsasında şirkət tərəfindən istehsal olunan “SAPMAZ AG-10” aqro dronların istifadə olunduğu əkin sahələrinə baxılması üçün Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktor müavini A.Cəfərov Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərinə ezam edilib.
Səfəri çərçivəsində A.Cəfərov ilə şirkət rəhbərliyi arasında görüş keçirilmişdir. Görüşdə şirkət nümayəndələrinin cari ilin 25-29 aprel tarixlərində ölkəmizə səfəri məsələləri müzakirə edilmiş və Aqrar innovasiya festivalı çərçivəsində dronların idarə edilməsi üzrə təlimlərin təşkil olunması barədə razılıq əldə edilmişdir.
Təlim zamanı mütəxəssislər tərəfindən multispektral dronlar vasitəsilə sahədə avtopilot rejimində çəkilişlərin aparılması, sahədəki torpağın münbitliyinin ölçülməsi, zərərvericilərin aşkar edilməsi, bununla yanaşı bitki örtüyü indeksinin müəyyən edilməsi, həmçinin çiləyici dronlar vasitəsilə herbisid və pestisidlərin səpini kimi bir çox istiqamətlər üzrə təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, təlimlərdə iştirak edəcək şəxslər Türkiyə Respublikasının Mülki Aviasiya Baş İdarəsi tərəfindən təsdiqlənmiş sertifikat və müvafiq vəsiqə əldə etmək imkanı qazanacaqlar.
Eyni zamanda görüş zamanı sözügedən şirkət və ölkəmizin Mülki Aviasiya Agentliyi arasında bu sahədə əməkdaşlıq istiqamətində fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi məsələləri də müzakirə edilib.
Layihənin növbəti mərhələsi olaraq Zirai Mücadele Merkez Araşdırma İnstitutunun mütəxəssislərinin ölkəmizə səfəri nəzərdə tutulur.

В рамках пилотного проекта «Мультиспектральная визуализация и определение вегетационного индекса с помощью дронов» состоялся визит в Анкару.
При совместном сотрудничестве Центра Аграрных Инноваций Министерства сельского хозяйства Азербайджана, Университета Анкары и Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA)  реализуется пилотный проект «Мультиспектральная визуализация и определение вегетационного индекса с помощью дронов» по ​​применению беспилотных летательных аппаратов в сельском хозяйстве.
По приглашению компании "Sapmaz Havacılık ve Ileri Teknolojiler",  в рамках указанного проекта, заместитель директора Центра аграрных инноваций Джафаров А. был направлен в Анкару, Турецкая Республика, для осмотра сельскохозяйственных угодий, на которых используются агродроны «SAPMAZ А-10» производства компании.
В ходе визита состоялась встреча А.Джафарова с руководством компании. На встрече обсуждался визит представителей компании в нашу страну 25-29 апреля текущего года, и была достигнута договоренность об организации тренингов по управлению дронами в рамках Фестиваля аграрных инноваций.
В ходе обучения специалисты проведут автопилотные съемки в полевых условиях с помощью мультиспектральных дронов, измерят плодородие почвы в полевых условиях, выявят вредителей, определят вегетационный индекс, а также проведут обучение по многим направлениям, таким как опрыскивание гербицидами и пестицидами с помощью дронов-распылителей.
Следует отметить, что у участников будет возможность получить сертификат и соответствующее удостоверение, утвержденное Главным управлением гражданской авиации Турецкой Республики.
Следующий этап проекта – визит специалистов Центрального научно-исследовательского института защиты растений  Анкары в нашу страну.