Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi “Rebuild Karabakh” sərgisində təmsil olunur
Bakı Ekspo Mərkəzində 5-ci yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi (Rebuild Karabakh) öz işinə başlayıb.
Tədbirin əsas məqsədi Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının bərpası, bölgədə sosial-iqtisadi infrastrukturun yenilənməsi, kənd təsərrüfatı və digər prioritet sahələrin inkişafına dəstək verməkdir.
Sərgidə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi geniş stendlə təmsil olunur. Tədbirin ilk günündə Nazirlik Aparatının rəhbəri Azad Cəfərli və Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatı sektorunda görülən işlər, həyata keçirilən layihələr və gələcək inkişaf planları barədə ziyarətçilərə ətraflı təqdimatlar ediblər.
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təqdim etdiyi stenddə aqrar startapçılar öz məhsul və innovativ həlləri ilə iştirak edərək ölkənin kənd təsərrüfatı sektorunda innovasiyaların tətbiqini nümayiş etdirirlər.
Nazirliyin stendində “ağıllı istixana texnologiyaları”, “ağıllı soyuducu sistem”, “resurs səmərəliliyinə yönəlmiş filtr sistemləri”, “dron texnologiyaları”, “torpağın monitorinqi və aqrar analiz texnologiyaları” kimi müxtəlif istiqamətləri əhatə edən innovativ həllər təqdim olunur. Startap layihələri daha dayanıqlı və məhsuldar təsərrüfat mühitinin yaradılmasına, həmçinin kənd təsərrüfatında rəqəmsal və yaşıl texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsinə xidmət edir.
Sərgi müddətində Nazirliyin stendində işğaldan azad olunmuş bölgələrdə Aqrar İnnovasiya Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan Aqrar Biznes Festivalları və toxum sərgi-satış yarmarkalarına dair videomateriallar nümayiş etdirilir. Bu materiallar vasitəsilə ziyarətçilərdə kənd təsərrüfatı sahəsində regionların potensialı və inkişaf istiqamətləri haqqında geniş təsəvvür yaradılır.
Qeyd edək ki, 14-16 oktyabr tarixlərində keçiriləcək “Rebuild Karabakh” sərgisi Qarabağın bərpası prosesinə dövlət və özəl sektorun, həmçinin beynəlxalq tərəfdaşların cəlb olunması baxımından mühüm platforma rolunu oynayır.

The Ministry of Agriculture is represented at the “Rebuild Karabakh” exhibition
The 5th anniversary Azerbaijan International Exhibition on the Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh (Rebuild Karabakh) has begun its work at the Baku Expo Center.
The main goal of the event is to support the restoration of the Karabakh and East Zangezur economic regions, the renewal of socio-economic infrastructure in the region, the development of agriculture and other priority areas.
The Ministry of Agriculture is represented at the exhibition with a large stand. On the first day of the event, the Head of the Ministry's Office Azad Jafarli and the Director of the Agrarian Innovation Center Anar Jafarov made detailed presentations to visitors about the work done in the agricultural sector in the territories liberated from occupation by the Ministry of Agriculture, the projects implemented and future development plans.
At the stand presented by the Agrarian Innovation Center, agrarian startups are participating with their products and innovative solutions, demonstrating the application of innovations in the country's agricultural sector.
The Ministry's stand presents innovative solutions covering various areas such as "smart greenhouse technologies", "smart cooling system", "resource-efficient filter systems", "drone technologies", "soil monitoring and agricultural analysis technologies". Startup projects serve to create a more sustainable and productive economic environment, as well as to expand the application of digital and green technologies in agriculture.
During the exhibition, video materials on the Agrarian Business Festivals and seed exhibition and sales fairs organized by the Agrarian Innovation Center in the liberated regions are being demonstrated at the Ministry's stand. Through these materials, visitors are given a broad idea of ​​the potential and development directions of the regions in the field of agriculture.
It should be noted that the "Rebuild Karabakh" exhibition, which will be held on October 14-16, plays an important platform in terms of involving the public and private sectors, as well as international partners, in the process of restoring Karabakh.