Qubada “Azərbaycanda kənd təsərrüfatının innovativ yollarla inkişafı və ekoloji problemlər” mövsuzunda elmi konfrans keçirilib
Qubada Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda kənd təsərrüfatının innovativ yollarla inkişafı və ekoloji problemlər” mövsuzunda elmi konfrans keçirilib. Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi Milli Aerokosmik Agentliyinin (MAKA) Ekologiya İnstitutu və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif elmi tədqiqat institutlarının əməkdaşları iştirak edib.
Tədbirdən  öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dahi liderə həsr olunmuş videoçarx izlənilib.
Konfransda Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov, Ekologiya İnstitutunun direktoru Bəhram Əliyev, Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru İlham Qaraqurbanlı çıxış edərək Ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizdə iqtisadiyyatın bütün sahələrində olduğu kimi kənd təsərrüfatı sisteminin qurulması və inkişafında da müstəsna xidmətlərinin olduğunu vurğulayıblar.
Konfransda “İqlim dəyişmələri və kənd təsərrüfatında innovativ həllərə əsaslanan texnologiyalar” və “Kənd təsərrüfatında sudan səmərəli və dayanıqlı istifadə üçün innovativ həllər” mövzularında panel müzakirələri keçirilib.
Panel müzakirələrində iştirak edən konfrans iştirakçıları “Hava çirklənməsinin biomonitorinqi”, “Bitki toxuma kulturası texnologiyasında nanomaterialların tətbiqi”, “Nanotexnologiyanın mikroelektronikada tətbiqi”, “Müxtəlif nanohissəciklərin meyvə ağaclarının məhsuldarlığına təsiri” və başqa mövzularda məruzələrlə çıxışlar ediblər.

A scientific conference was held in Guba on the theme "Development of agriculture in Azerbaijan by innovative ways and ecological problems"
A scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev was held in Guba on the theme "Development of agriculture in Azerbaijan using innovative ways and ecological problems". Employees of various scientific research institutes operating in our country participated in the conference organized by the Agrarian Innovation Center, the National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry (MAKA) and the Scientific Research Institute of Fruit and Tea Cultivation of the Ministry of Agriculture.
Before the event, the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence, and a video dedicated to the great leader was watched.
Anar Jafarov, Director of Agrarian Innovation Center, Bahram Aliyev, Director of Ecology Institute, and Ilham Garagurbanli, Director of Fruit and Tea Cultivation Scientific Research Institute, spoke at the conference and emphasized that great leader Heydar Aliyev had exceptional services in the establishment and development of the agricultural system as well as in all areas of the economy in our country.
At the conference, panel discussions were held on the topics "Climate changes and technologies based on innovative solutions in agriculture" and "Innovative solutions for efficient and sustainable use of water in agriculture".
Conference participants who participated in the panel discussions made speeches on "Biomonitoring of air pollution", "Application of nanomaterials in plant tissue culture technology", "Application of nanotechnology in microelectronics", "Effect of various nanoparticles on the productivity of fruit trees" and other topics.