Zaqatalada "İnnovasiya Festivalı"
Zaqatala rayonunda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə növbəti Aqrar İnnovasiya Festivalı keçirilib.
Özəl fermer təsərrüfatının ərazisində təşkil olunan tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elmi-tədqiqat institutları, ali təhsil müəssisələri, ölkədə aqrar sahədə fəaliyyət göstərən yerli şirkətlər öz innovativ layihələrini, texnoloji avadanlıqlarını fermerlərə nümayiş etdiriblər.
Festivalda bağ və əkin sahələrində məhsuldarlığı artıran yeni suvarma sistemi metodları,  kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üçün ölçü alətləri və laboratoriya avadanlıqları, heyvandarlıq sahəsi üçün tibbi və sanitar avadanlıq və dərmanlar, yanacağın idareəolunması ilə bağlı sensor və cihazlar, kənd təsərrüfatı təyinatlı texnikalar, alternativ enerji mənbələri, “Smart” sistemə əsaslanan arı yeşikləri,  müxtəlif yem bitkiləri və tərəvəz şitilləri nümayiş olunub.
Festivalda “Teknofest Aerokosmik və Texnologiya Festivalı”nın qaliblərinin, həmçinin Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələrinin hazırladıqları prototiplər də təqdim olunub.
Tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyininin tabeli qurumlarının iştirakı ilə kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarına növbəli əkin, yay şumu barədə geniş məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə il ərzində Quba, Ucar, Qobustan və Ağstafa rayonlarında silsilə tədbirlər həyata keçirilib. Bu festivallarda 2000-dən artıq fermer iştirak edib.

"Festival of Innovation" in Zagatala
The next Agrarian Innovation Festival organized by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture was held in Zagatala.
At the event organized on the territory of the private farm, Scientific Research Institutes of the Ministry of Agriculture, higher education institutions and local companies operating in the agricultural sector of country demonstrated their innovative projects and technological equipment to farmers.
New irrigation sytem methods that increase productivity in the gardens and fields, measuring instruments and laboratory equipment for agriculture and food industry, medical and sanitary equipment and drugs for animal farming, sensors and devices related to fuel management, agricultural machinery, alternative energy sources, beehives based on the “Smart” system, various fodder plants and vegetable seedlings were demonstrated at the festival.
Prototypes prepared by the winners of “Teknofest Aerospace and Technology Festival” and by students of Azerbaijan State Agrarian University were also presented at the festival.
With the participation of the subordinate institutions of the Ministry of Agriculture, agricultural product producers were given extensive information about rotational cropping and summer plowing.
It should be noted that a series of events organized by Agrarian Innovation Center were carried out in Guba, Ujar, Gobustan and Aghstafa districts during the year.