Zaqatalada "İnnovasiya Festivalı"
Zaqatala rayonunda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə növbəti Aqrar İnnovasiya Festivalı keçirilib.
Özəl fermer təsərrüfatının ərazisində təşkil olunan tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elmi-tədqiqat institutları, ali təhsil müəssisələri, ölkədə aqrar sahədə fəaliyyət göstərən yerli şirkətlər öz innovativ layihələrini, texnoloji avadanlıqlarını fermerlərə nümayiş etdiriblər.
Festivalda bağ və əkin sahələrində məhsuldarlığı artıran yeni suvarma sistemi metodları,  kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üçün ölçü alətləri və laboratoriya avadanlıqları, heyvandarlıq sahəsi üçün tibbi və sanitar avadanlıq və dərmanlar, yanacağın idareəolunması ilə bağlı sensor və cihazlar, kənd təsərrüfatı təyinatlı texnikalar, alternativ enerji mənbələri, “Smart” sistemə əsaslanan arı yeşikləri,  müxtəlif yem bitkiləri və tərəvəz şitilləri nümayiş olunub.
Festivalda “Teknofest Aerokosmik və Texnologiya Festivalı”nın qaliblərinin, həmçinin Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin tələbələrinin hazırladıqları prototiplər də təqdim olunub.
Tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyininin tabeli qurumlarının iştirakı ilə kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarına növbəli əkin, yay şumu barədə geniş məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə il ərzində Quba, Ucar, Qobustan və Ağstafa rayonlarında silsilə tədbirlər həyata keçirilib. Bu festivallarda 2000-dən artıq fermer iştirak edib.

«Фестиваль инноваций» в Закатале
16 августа в Загатальском районе Азербайджана при организации Центра аграрных инноваций Министерства сельского хозяйства прошел очередной Фестиваль аграрных инноваций.
На мероприятии, организованном на территории частного фермерского хозяйства,  научно-исследовательские институты, высшие учебные заведения, местные аграрные компании продемонстрировали фермерам свои инновационные проекты и технологическое оборудование.
На фестивале были представлены новые методы систем орошения, позволяющие повысить урожайность садов и полей, измерительные приборы и лабораторное оборудование для сельского хозяйства и пищевой промышленности, медицинское и санитарное оборудование, а также лекарственные препараты для животноводства, датчики и аппаратура, связанные с контролем топлива, сельскохозяйственная техника, альтернативные источники энергии, ульи на основе системы «Смарт», а также различные кормовые растения и рассады овощей.
На фестивале также были выставлены прототипы, подготовленные победителями «Аэрокосмического и технологического фестиваля Teknofest» и студентами Азербайджанского государственного аграрного университета.
Также во время фестиваля эксперты подведомственных учреждений Минсельхоза предоставили сельхозпроизводителям ​​обширную информацию о севообороте и летней вспашке.
Отметим, что в течение текущего года в районах Губа, Уджар, Гобустан и Агстафа был проведен ряд мероприятий при организации Центра аграрных инноваций. В этих фестивалях приняли участие более 2000 фермеров.