İmişlidə "İnnovasiya Festivalı"
Aqrar innovasiyaların kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarına əlçatanlığının təmin edilməsi, təbliği və təşviqi məqsədilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi tərəfindən İmişli rayonunda Aqrar İnnovasiya Festivalı keçirilib.
Festivalda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elmi tədqiqat institutları, tabeli qurumları, aqrar sahə üzrə fəaliyyət göstərən bir sıra yerli və xarici şirkətlər öz innovativ məhsul, avadanlıq və texnologiyalarını nümayiş etdiriblər.
Yeni formatda təşkil olunan bu festival sərgi və nümayiş, aqrobiznes görüşləri, panel müzakirələri, startap zonalar, təlim və məlumat sessiyaları olmaqla bir neçə bölmədən ibarət olub.
Festivalın keçirildiyi iqtisadi rayonun və ətraf bölgələrin fermerləri, məhsul istehsalçıları, aqroparkların nümayəndələri tərəfindən ziyarət olunan sərgi bölməsində kənd təsərrüfatı texnikaları, müxtəlif təyinatlı pilotsuz uçuş aparatları, pambıq əkinində tətbiq olunan yeni texnologiyalar, zərərvericilərə qarşı yeni mübarizə vasitələri, intensiv bağçılığa yararlı əkin materialları, in-vitro şəraitində yetişdirilən meyvə və tərəvəz nümunələri, üzümün emal məhsulları innovativ suvarma texnikaları, kənd təsərrüfatı üçün alternativ enerji mənbələri, yeni təşəkkül tapmış yem bitkiləri, kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üçün ölçü alətləri və laboratoriya avadanlıqları, heyvandarlıq sahəsi üçün tibbi, sanitar avadanlıq və dərmanlar nümayiş olunub.
Festival zamanı Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı və tərəfdaşlığı ilə keçirilmiş bir sıra startap yarışmaların, müsabiqə və hakatonların iştirakçıları, eləcə də ali təhsil müəssisələri prototipləri, məhsul və həlləri, ixtiraları nümayiş etdiriblər.
Festivalda iştirak edən fermerlərə aqrar sığorta, bitkiçilik və heyvandarlıq, dəqiq əkinçilik, ağıllı kənd təsərrüfatı sistemləri, ən yaxşı qabaqcıl kənd təsərrüfatı təcrübələri barədə təlimlər, tədbirin keçirildiyi bölgədə kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinə hədəflənən prioritet istiqamətlər barədə məlumat sessiyaları keçirilib.
Panel müzakirələr zamanı bölgənin aqrar potensialının və perspektivinin müəyyən olunması, bölgəyə uyğun kənd təsərrüfatı sahələrinin inkişafı ilə bağlı bu sahədə ixtisaslaşmış iri şirkətlərin mütəxəssisləri öz uğurlu təcrübələrini, habelə təsərrüfatlarında tətbiq etdikləri innovativ texnologiyalar ilə bağlı məlumatları bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində həmçinin birgə əməkdaşlıq imkanlarının qiymətləndirilməsi və işgüzar əlaqələrin formalaşması istiqamətində biznes görüşlər keçirilib.

"Festival of Innovation" in Imishli
Agrarian Innovation Festival was held in Imishli district by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture in order to ensure the accessibility of agrarian innovations to agricultural product producers, to promote and encourage them.
At the festival, scentific research institutes of the Ministry of Agriculture, subordinate institutions, and a number of local and foreign companies operating in the agrarian field demonstrated their innovative products, equipment and technologies.
Organized in a new format, this festival consisted of several sections, including exhibitions and demonstrations, agribusiness meetings, panel discussions, start-up zones, training and information sessions.
In the exhibiton section, which is visited by farmers, producers, and representatives of agroparks of the economic region where the festival is held and the surrounding regions, agricultural machinery, drones of various purposes, new technologies applied in cotton cultivation, new means of combating pests, planting materials suitable for intensive gardening, in-fruit and vegetable samples grown in vitro, grape processing products, innovative irrigation techniques, alternative energy sources for agriculture, newly formed fodder plants, measuring instruments and laboratory equipment for agriculture and food industry, medical and sanitary equipment and drugs for animal husbandry were demonstrated.
During the festival, the participants of a number of start-up contests, competitons and hackathons were organizaed and partnered with the Agrarian Innovation Center, as well as higher education institutions, demonstrated prototypes, products, solutions, and inventions.
Farmers participating in the festival were given information sessions on agrarian insurance, crop and animal husbandry, precision farming, intelligent agricultural systems, training on the best advanced agricultural practices, priority directions for the development of agriculture in the region where the event was held.
During the panel discussions, experts from big companies specializing in this field shared their successful experiences, as well as information about the innovative technologies they apply in their farms, regarding the determination of the agricultural potential and perspective of the region, the development of agricultural areas suitable for the region.
Within the framework of the festival, business meetings were also held in order to assess the possibilities of joint cooperation and form business relations.