Şəkidə "İnnovasiya Festivalı"
Aqrar sahədə innovasiyaların  təbliği və təşviqi məqsədilə Aqrar İnnovasiya Mərkəzi  tərəfindən Şəkidə innovasiya festivalı keçirilib.
Tədbirdə heyvandarlıq sahəsində yem problemlərinin həlli məqsədilə yaşıl yem konteyneri avadanlığının, maralfalfa, amarant, kinoa bitkilərinin həmçinin aqrodron, aqro-robotların və “Flow Hive” (Axınlı Şan) tipli bal arısı yeşiklərinin təqdimatı keçirilib.
14 region üzrə 150-dən artıq fermerin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə kənd təsərrüfatı təyinatlı innovativ texnoloji avadanlıqlar və yem bitkiləri barədə kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarına məlumat verilib.
Bildirilib ki, heyvandarlıq təsərrüfatlarında xərclərin təqribən 70%-ni yem  xərcləri  tutduğundan  və heyvan sağlamlığının əsasını keyfiyyətli  və qidalı yem təşkil  etdiyindən hər bir fermer iqtisadi cəhətdən səmərəli və yüksək  qidalılıq  dəyərlərinə  malik  yemlərdən  istifadə  etmək arzusundadır. Təsərrüfatlarda ümumi yem istehsalının 30-35%-i yaşıl yem təşkil edir. Lakin bir çox hallarda ilin müxtəlif dövrlərində yaşıl yemin təminatında çətinliklər yaranır. Bu baxımdan müasir dövrdə heyvandarlıq təsərrüfatları üçün ekoloji, təmiz hidroponika üsulu ilə ilboyu yaşıl yem istehsal edən yaşıl yem konteyneri qurğusu xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Qeyd olunan qurğunun əsas məqsədi təzə vegetativ kütlə əldə etməkdir ki, bu kütlə vitamin və bioloji aktiv maddələrlə zəngindir. Belə yemlər qış şəraitində heyvanların tamdəyərli qidalanması üçün vacibdir. Bu sistem vasitəsilə heyvandarlıq təsərrüfatlarının tələblərinə uyğun olaraq istənilən həcmdə yem əldə etmək mümükündür.
Həmçinin bildirilib ki, kənd təsərrüfatı bitkilərinin xəstəlik, zərərverici və alaq otlarından mühafizəsində istifadə edilən kimyəvi pestisidlərin minimuma endirilməsində bioloji mübarizə vasitələri başlıca alternativdir. Zərərverici həşəratların cinsi feremonlarından istifadə etməklə tutucuların tətbiqi səmərəli üsullardan biridir. Orqanik məhsul istehsalında  geniş tətbiq edilməsi, məhsulda toksin qalığı yaratmaması, torpağa, suya və canlılara mənfi təsir etməməsi feremonlu tələlərin ekoloji baxımdan üstünlüyünü sübut edir. Feremonlu tutucuların istehsalı ilə kimyəvi pestisidlərin vahid sahəyə düşən miqdarını 25-50%-qədər azaltmaq, istehsal edilən məhsullarda pestisid qalıqları ilə çirklənmənin minimuma endirilməsinə nail olmaqla ixrac potensialının artırılmasına töhfə vermək mümkündür.
Nümayiş olunan qurğulardan “Flow Hive” (Axınlı Şan) tipli bal arısı yeşikləri dünyanın bir çox ölkələrində arıçılar arasında geniş yayılıb. Qeyd olunan innovativ yeşiklərin üstünlüyü arı pətəyinə müdaxilə etmədən xüsusi texnologiyalarla balın süzülməsinin mümkünlüyüdür.
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə artıq ənənəvi xarakter daşıyan bu kimi innovativ təqdimatların növbəti nümayişinin Füzuli rayonunda keçirilməsi nəzərdə tutulur.

"Festival of Innovation" in Shaki
Green fodder container equipment, maralfalfa, amaranth, quinoa plants, as well as agrodrone, agro-robots and "Flow Hive" type honey bee boxes were presented at the event in order to solve fodder problems in the livestock sector. At the event, which was held with the participation of more than 150 farmers from 14 regions, the producers of agricultural products were informed about the innovative technological equipment and fodder plants for agricultural purposes. It was stated that since feed costs account for approximately 70% of the expenses in animal husbandry and quality and nutritious feed is the basis of animal health, every farmer wishes to use economically efficient feed with high nutritional values. Green fodder makes up 30-35% of the total fodder production in farms.
However, in many cases, there are difficulties in providing green fodder at different times of the year. The main purpose of the mentioned setup is to obtain fresh vegetative mass, which is rich in vitamins and biologically active substances. The main purpose of the mentioned facility is to obtain fresh vegetative mass, which is rich in vitamins and biologically active substances. Such feeds are important for full nutrition of animals in winter conditions. Through this system, it is possible to obtain any amount of fodder according to the requirements of livestock farms.
It was also stated that biological control means are the main alternative in minimizing chemical pesticides used in the protection of agricultural plants from diseases, pests and weeds. Application of traps using the pheromones of pest insects is one of the effective methods.The fact that it is widely used in the production of organic products, does not create toxin residue in the product, does not have a negative effect on the soil, water and living things, proves the advantage of pheromone traps from an ecological point of view.
With the production of pheromone traps, it is possible to reduce the amount of chemical pesticides per unit area by 25-50%, to contribute to the increase of export potential by achieving the minimization of contamination with pesticide residues in the produced products.
Among the presented devices, "Flow Hive" type honey bee boxes are widespread among beekeepers in many countries of the world. The advantage of the mentioned innovative boxes is the possibility of filtering honey with special technologies without interfering with the beehive.
On the initiative of the Agrarian Innovation Center, it is planned to hold the next demonstration of such innovative presentations in the Fuzuli region.