Abşeronda "İnnovasiya Festivalı"
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “İdrak Texnoloji Transfer” MMC-nin istehsalı olan hidroponika üsulu ilə “Yaşıl yem istehsalı kompleksi” layihəsinin təqdimatı keçirilib. Fermer və Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzinin əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən təqdimat mərasimində yem konteyneri və aqro-robot qurğularının nümayişi həyata keçirilib.
Təqdimat zamanı bildirilib ki, kənd təsərrüfatının heyvandarlıq sahəsində yem problemlərinin həlli məqsədilə bütün növ təsərrüfatlar üçün optimal olan yaşıl yem istehsalı qurğusu yaradılmışdır. Bu mobil konteynerler və stasionar kompleksler 7 gün (1 kq əkin materialı 5-9 kq yaşıl yem) müddətində toxumluq dəni yaşıl yemə çevirmək qabiliyyətinə malikdir ki, hidroponika üsulu ilə hazırlanan yaşıl yemin tərkibi vitamin və bioloji aktiv maddələrlə zəngin hesab olunur. Təsərrüfatın ölçüsündən asılı olaraq konteynerdən gündəlik minimum 50 kq, maksimum 20 ton yaşıl yem əldə etmək mümkündür. Qeyd edək ki, heyvandarlıqda müstəqil surətdə yetişdirilmiş dənli və paxlalı bitkilərin toxumlarından alınan yaşıl yemin tətbiqinə qismən keçid, ət-süd məhsulları istehsalının həcminin, onun keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması ilə eyni vaxtda artırılması üçün əlverişli üsuldur.
Avtomatlaşdırılmış hidropon yaşıl yem istehsalı kompleksinin təqdimatının ardından kənd təsərrüfatında suvarma, alaq otlarına qarşı mübarizə və məhsul yığımının avtomatlaşdırılması kimi funksional imkanları özündə cəmləşdirən aqro-robotlar nümayiş etdirilib.
Təqdimatı edilən avadanlıq və qurğuların aqrar sahənin inkişafına verəcəyi töhfədən bəhs edən Mərkəzin rəhbərliyi bildirib ki, yaxın günlərdə mobil konteynerlərin ölkənin bir çox bölgələrində nümayişinin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

"Festival of Innovation" in Absheron
The presentation of the "Green feed production complex" project, produced by "Idrak Technological Transfer" LLC and using hydroponic technique, was organized by the Agricultural Innovation Center.
At the presentation ceremony held with the participation of the employees of the State Agrarian Development Center (DAİM), a demonstration of feed containers and agro-robot devices was carried out.
During the presentation, it was stated that a green fodder production facility which is optimal for all types of farms was created in order to solve fodder problems in the livestock sector of agriculture.
These mobile containers and stationary complexes have the ability to turn seed grain into green fodder within 7 days (5-9 kg of green fodder per kg of planting material). Green fodder cultivated by hydroponic technique is considered rich in vitamin content and biologically active substances.
Depending on the size of the farm, it is possible to get a daily minimum of 50 kg and maximum of 20 tons of green fodder from the container. It should be noted that a partial transition to the use of green fodder obtained from the seeds of independently grown cereal and leguminous plants in animal husbandry is a convenient way to simultaneously increase the volume of meat and dairy production and improve its quality.
After the presentation of the automated hydroponic green fodder production complex, agro-robots with functions such as irrigation, weed control and harvest automation were demonstrated.
Speaking about the contribution of the presented equipment and facilities to the development of the agricultural sector, the directorate of the Center said that it is planned to hold a demonstration of portable  containers in many regions of the country in the near future.