Qobustanda "İnnovasiya Festivalı"
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Qobustan rayonunda növbəti innovasiya festivalı keçirilib. Festivalda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeli qurumları, “AMEA-nın Elm və Texnologiya Parkı” MMC, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası və bir sıra şirkətlər öz məhsul və innovativ texnologiyalarını nümayiş etdirib.
Qobustan Heyvandarlıq Nümayiş Kompleksinin ərazisində təşkil olunan festivalda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat İnstitutları tərəfindən intensiv bağçılığa yararlı əkin materialları, in-vitro şəraitində yetişdirilən meyvə və tərəvəz nümunələri, üzümün emal məhsulları, pambıq əkinində tətbiq olunan yeni texnologiyalar, heyvanlarda mövcud olan bir sıra xəstəliklərin diaqnozunun müəyyənləşdirilməsi üçün analiz testləri və bir sıra kənd təsərrüfatı texnikalarının təqdimatı olub. Festival zamanı mütəxəssislər tərəfindən kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarına məsləhət xidməti göstərilib, nümayiş olunan innovativ texnologiyaların iş prinsipi və onlardan istifadənin üstünlükləri barədə məlumat verilib.
Bununla yanaşı festivalda ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAİD) təşəbbüsü ilə (GlobalGAP) Qabaqcıl kənd təsərrüfatı təcrübələri standartlaşdırma sistemi təlimi və “A+A” Security şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən ağıllı kənd təsərrüfatı sistemləri barədə məlumat sessiyası keçirilib.
Eləcə də festivalda aqro dronların idarəedilməsi ilə bağlı Türkiyənin “Sapmaz Havacılık və İleri Teknolojiler” şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilmiş təlimlərdə iştirak edən mütəxəssislərə sertifikat və müvafiq vəsiqə təqdim olunub.
Festivalda iştirak edən fermerlər innovativ suvarma metodları, müxtəlif təyinatlı çoxfunksiyalı dronlar, zərərvericilərə qarşı yeni mübarizə vasitələri, günəş panelləri, həmçinin yüksək qidalılıq və məhsuldarlıq göstəricilərinə malik yem bitkiləri ilə tanış olublar.

"Festival of Innovation" in Gobustan
The next innovation festival was organized by the Agrarian Innovation Center in Gobustan region. Subordinate bodies of the Ministry of Agriculture, “Science and Technology Park of ANAS” LLC, State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Entrepreneurship Development Fund of the Ministry of Economy, Women's Entrepreneurship Development Association and a number of companies demonstrated their products and innovative technologies at the festival.
Intensive gardening agriculture materials of Scientific Research Institutions on Ministry of Agriculture , samples of fruits and vegetables grown in vitro, grape processing products, new technologies used in cotton cultivation, analytical tests to diagnose a number of diseases in animals and presentation of a number of agricultural machinery took place at the festival organized in the territory of Gobustan Livestock Demonstration Complex.
During the festival, experts provided consulting services to agricultural producers, informed about the working principles of the demonstrated innovative technologies and the advantages of their use.
In addition, the festival hosted meetings of the United States Agency for International Development (USAID) project (GlobalGAP) on advanced agricultural practices standardization system training and A + A Security Company’s high-level smart and intelligent agricultural systems.
The festival also presented certificates and licenses to specialists who participated in trainings were conducted by specialists of the Turkish company "Sapmaz Aviation and Advanced Technologies" on the management of agro drones.
Farmers participating in the festival got acquainted with innovative irrigation methods, multifunctional drones for various purposes, new pest control tools, solar panels, as well as forage crops with high nutrition and productivity.