Bu gün 15-ci yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı və 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi sərgisi çərçivəsində Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, “Sapmaz” Havacılık və İleri Teknolojiler” şirkəti, “Azersun Holdinq” MMC arasında birgə əməkdaşlıqla bağlı memorandum imzalanıb. İmzalanma mərasimində Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Türkiyə Respublikasının kənd təsərrüfatı və meşə naziri Vahit Kirişçi, AKP İstanbul millət vəkili Şamil Ayrım, “Azersun Holdinq”in prezidenti Abdulbari Gözal iştirak ediblər.
Memorandumu Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Əkbər Abbasov, “Sapmaz” Havacılık və İleri Teknolojiler” şirkətinin rəsmisi Sərdar Sapmaz və “Azersun Holdinq” MMC-nin kənd təsərrüfatı üzrə direktoru Məhəmməd Gözal imzalayıb.
Memoranduma əsasən, Türkiyə Respublikasının Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyinin Mülki Aviasiya Baş İdarəsi tərəfindən verilən icazə çərçivəsində Azərbaycandan olan mütəxəssislərə pilotsuz uçuş aparatlarının idarə edilməsi ilə bağlı təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, əldə edilən razılaşmaya əsasən kənd təsərrüfatı nəzarət vasitələrinin istehsal lisenziyasına malik olan Türkiyə şirkəti sifariş əsasında pilotsuz uçuş aparatları ilə təchiz edəcək.
Əldə edilən razılaşmaya əsasən, türkiyəli mütəxəssislər tərəfindən multispektral dronlar vasitəsilə sahədə avtopilot rejimində çəkilişlərin aparılması, torpağın münbitliyinin ölçülməsi, zərərvericilərin aşkar edilməsi, bitki örtüyü indeksinin müəyyənləşdirilməsi, həmçinin çiləyici dronlar vasitəsilə herbisid və pestisidlərin səpini, eləcə də digər istiqamətlər üzrə nəzəri və praktik təlimlər keçiriləcək.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Центром Аграрных Инноваций, компанией “Sapmaz Havacılık və İleri Teknolojiler” и ООО “Azersun Holdinq”
Сегодня,  в рамках 15-летия Азербайджанской международной выставки сельского хозяйства и 27-й Азербайджанской международной выставки пищевой промышленности, между Центром Аграрных Инноваций,  компанией “Sapmaz Havacılık və İleri Teknolojiler» и ООО «Azersun Holdinq» был подписан меморандум о сотрудничестве.
В церемонии подписания приняли участие министр сельского хозяйства Азербайджанской Республики Инам Керимов, министр сельского и лесного хозяйства Турецкой Республики Вахит Киришчи, депутат Стамбульского парламента от АКП Шамиль Айрым и президент ООО «Azersun Holdinq» Абдулбари Гезал.
Согласно меморандуму, в рамках разрешения, выданного Главным управлением гражданской авиации Министерства транспорта и инфраструктуры Турецкой Республики, для азербайджанских специалистов будут проведены тренинги по управлению беспилотными летательными аппаратами. При этом, согласно достигнутой договоренности, турецкая компания, имеющая лицензию на производство средств сельскохозяйственного контроля, по запросу будет поставлять беспилотные летательные аппараты.
Согласно договору, турецкие специалисты проведут теоретические и практические тренинги по  использованию мультиспектральных дронов в режиме автопилотирования для съемок в полевых условиях,  измерения плодородия почвы, обнаружения вредителей, определения индекса вегетации, а также по распылению гербицидов и пестицидов с помощью дронов-распылителей и другим направлениям.